NIKLOVÁ HUTA n.p. Sereď

Niklová huta n.p. Sereď

Z histórie podniku

V Múzeu totality pribudli zdigitalizované archívne zábery na prášiacu haldu lúženca po bývalej Niklovej huti (NHS) v Seredi

Objekt NIKLOVEJ HUTY v súčasnosti

Niklová huta v Seredi bola budovaná od roku 1961 a v čase najväčšej slávy zamestnávala 1400 zamestnancov. Posledná niklová ruda bola spracovaná v roku 1992 a národný podnik NHS bol daný do likvidácie.

Následne bol rozsiahly areál vtedy už bývalej NHS rozpredaný súkromným vlastníkom. Skupovali najmä výrobné haly, ktoré si však k ďalšiemu využitiu vyžadovali výrazné prerábky a modernizáciu.

Takmer všetky haly sú dnes využité, až na hlavnú dominantu – budovu bývalej „mlynice“, ktorá spolu so 100 metrov vysokým komínom, je dominantou bývalej NHS viditeľnou aj z rýchlostnej komunikácie R1.

Ďalšou dominantou viditeľnou už na prvý pohľad, je skládka lúženca, ako odpadu po výrobe niklu. Ide o asi 5 MILIÓNOV ton jemného prášku, ktorý je pri veternom počasí masívne rozfukovanýv smere vetra, veľa krát priemo na obec Dolná Streda a mesto Sereď.

Keď u nás v štúdiu sedeli dvaja ľudia z petičného výboru „Z čiernej na zelenú“ a preberali sme petíciu navrhoval som, aby túto aktivitu postavili hlavne na desiatky rokov sa šíriacom prachu zo skládky lúženca po bývalej Niklovej huti (NHS). Aby ľuďom sústavne pripomínali, čo desaťročia dýchajú, pijú a čo môže spôsobovať a nepochybne aj spôsobuje choroby, alergie a v mnohých prípadoch podľa predpokladov aj rakovinu tak rozšírenú práve v regióne Serede.

Už vtedy som mal k dispozícii originál farebného diapozitívu nafoteného niekedy v 1986 až ´90 roku, na ktorom sa nachádza pohľad na haldu lúženca intenzívne prášiacu na Mesto Sereď. Tušil som, že v archíve ich je viac, no v danom momente prehľadávanie desiatok tisíc políčok prakticky nebolo možné.

Vďaka aktivite nášho syna, už niekoľko mesiacov digitalizujeme nielen stovky videokaziet  VHS s dobovými reportážnymi záznamami, ale aj tisíce kinofilmových negatívov a farebných diapozitívov.

Už dnes s určitosťou vieme, že máme k dispozícii nielen ten jeden kvalitný diák, ale desiatky diapozitívov dokumentujúcich prášenie lúženca na mesto aj pred rokom 1989 a aj dobové videozáznamy.

Vieme tak jasne, zrozumiteľne a nespochybniteľne preukázať pol storočnú „tradíciu“ v zamorovaní ovzdušia mesta, okolitých dedín a vlastne celého regiónu.

Prečo to je dôležité?

Ani na Ministerstve životného prostredia drvivá väčšina odborníkov netušila, ako vyzerá tá na pohľad z rýchlostnej komunikácie R1 „nenápadná a neškodná“ kopa čierneho odpadu keď je jemným práškom zamorované ovzdušie mesta a okolia – nikdy ju totiž v stave skutočného prášenia nevideli.

Až uverejnením môjho článku v odbornom časopise ENVIROMAGAZÍN vydávaného SAŽP s fotografiou prášiacej haldy na titulnej strane títo ľudia zbadali, čo tu pri meste vlastne máme.

Enviromagazín priniesol pravdu o skládke odpadu po NHS pri Seredi

Videozáznam načítateľný z časopisu vďaka QR kódu realitu s ktorou sa stretávame, „tým hore“ priblížil úplne.

Časopis si môžete prelistovať v online verzii tu: https://online.fliphtml5.com/rtvb/fjpz/#p=1

Dnes môžeme pripraviť na zverejnenie archívne záznamy a to nielen prášiacej haldy lúženca, ale v súčasnej dobe už rekultivovanej skládky tekutého odpadu pri Dolnej Strede. Čo si myslíte, otvoria sa konečne oči bežným občanom a začnú sa zaujímať o to, čo oni a ich deti po desaťročia dýchajú a píjú, alebo si ďalej budú myslieť, že ich problémy vyrieši niekto bez nich?

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

14 Responses

 1. Pán Majko váš archív je unikátny a závidieť vám ho môže aj mestské múzeum.Úradu sa môže snívať a keď pozorujem čo všetko robíte tak už len rozmýšľam či to bude niekedy ocenené.Vidím že príspevky sem dávate aj v noci.Vy s tým žijete

 2. táto otrova čo na nás práši nám ničí zdravie.aj mama robila v niklovke a pamätá si to svinstvo.dokedy tu bude tá špina nám aj deťom ničiť zdravie?????

 3. @seredanka 13. februára 2022, 22:17
  Dokial budu ludia co tu ziju cakat ze to vyriesi niekto iny…

 4. Kto to má teda vyriešiť? Máme tu dosť štátnych orgánov s agendou životného prostredia. Ak ale existuje prekážka, že sa jedná o súkromné vlastníctvo, tak to potom určite nevyrieši občan, ak sú krátke aj štátne orgány. Ale kľudne sú to nechám vysvetliť. Lebo tento prúser sa roky len prehadzuje a namiesto možnosti tu máme len výhovorky.

 5. @Anonym 14. februára 2022, 10:42
  Samozrejme ze obcan. Obcan ma tlacit na svojich volenych zastupcov aby to vyriesili alebo si to ma vyriesit svojpomocne ak statna sprava zlyhava. Ak obcan veri tomu ze sukromne vlastnictvo je nadradene vseobecnemu ohrozeniu na zdravi, co tu sposobuje karcinogenne ochorenia uz niekolko rokov tak potom nech sedi doma… Ako bezne obcania reaguju ak sa ma niekde zacat zvazat akykolvek odpad alebo tazit kyanidom ?

 6. Vega, ten argument o súkromnom vlastníctve som si nevymyslel, ten zaznel dávnejšie pod iným článkom na túto tému, keď bolo treba zastať sa Budaja, čo okrem vyhotovenia fotografie urobil alebo plánuje urobiť s luzencom.

 7. A áno, súhlasím s tebou, že súkromné vlastníctvo by v takomto prípade nemalo byť nadradené všeobecnému záujmu. Len potom zas príde argument, že nič viac nemohol. A točíme sa dokola.

 8. Majko, keď začali ľudia písať o tvojej arogancii a tvojom charaktere a samozrejme aj o krčmovom blogerovi tak si rýchlo vymazal všetky príspevky. Chyba, pamäť ľudí nevymažeš ! a reputáciu svojím vulgárnym chovaním a označovní ľudí za idiotov si reputáciu nenapravíš.

 9. Keby aj nejakým zázrakom tá hora zmizla behom najbližších rokov (samozrejme viem, že je to utópia a nemožné), škody napáchané prienikom do spodných vôd sú tak obrovské, že si to len málokto vie predstaviť. Posledných 5 rokov nastáva masívny prienik čiastočiek luženca do spodnej vody v omnoho väčšej miere ako po minulé roky. Studne v Dolnej Strede a ďalších obciach, sú úplne nepoužiteľné už ani na splachovanie WC.